Choroba lokomocyjna, jak zniwelować nieprzyjemne objawy?

Choroba lokomocyjna, jak zniwelować nieprzyjemne objawy?

Choroba lokomocyjna ujawnia się podczas podróżowania samochodem, autobusem, statkiem, samolotem lub pociągiem, choć zdarza się, że jej objawy pojawiają się również na wesołym miasteczku i podczas grania w niektóre gry komputerowe. Mamy z nią do czynienia, gdy nie występuje zgodności między tym, co widzimy, czyli wzrokowym odbieraniem ruchu a tym, co dociera do błędnika. Mózg dostaje wtedy sprzeczne sygnały, chory siedzi nieruchomo, a jednocześnie zmienia miejsce swojego położenia. Problemem jest skoordynowanie odbieranych w czasie jazdy bodźców. Najprawdopodobniej właśnie to jest przyczyną występowania choroby lokomocyjnej. Niestety mechanizmy tej skomplikowanej przypadłości nie zostały jeszcze do końca poznane.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem skarżą się na występujące podczas podrózy ogólne złe samopoczucie, nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, nadmierną potliwość, a nawet problemy z oddychaniem. Dolegliwości te zazwyczaj nasilają się przy zwiększaniu prędkości i częstym hamowaniu, zwiększa je również zapach spalin, wstrząsy i patrzenie przez okno na przesuwający się krajobraz.

Symptomy choroby nie są zazwyczaj niebezpieczne, ale skutecznie mogą uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszą podróż. Aby tak się nie stało, do drogi trzeba się dobrze przygotować. Skutecznym sposobem może być rozpraszanie się poprzez rozmowę lub słuchanie muzyki. Dobrze jest też wybrać sobie do obserwacji jeden stały punkt w krajobrazie, starać się patrzeć w dal kierując wzrok nad linię horyzontu. W miarę możliwości w środkach lokomocji do siedzenia należy wybrać miejsce, które będzie najmniej narażone na wstrząsy. Można również za głową umieścić poduszkę lub specjalny zagłówek, który utrzyma ją w jednej pozycji. Bardzo ważny jest też stały dopływ świeżego powietrza, zachowanie spokoju i relaks. Przed wyjazdem nie wolno się przejadać ani głodzić. Dobrze jest zjeść lekkostrawny posiłek na godzinę przed planowana podróżą. Należy również ograniczyć spożywanie słodkich napojów gazowanych i słonych potraw, które mogą nasilić nieprzyjemne objawy.

Starszym dzieciom i dorosłym może pomóc miętowy cukierek lub guma do żucia. Skutecznymi lekami stosowanymi w chorobie lokomocyjnej są preparaty na bazie imbiru zmniejszające odruch wymiotny i zawroty głowy odczuwane podczas podróży. Coraz większą popularnością cieszą się również opaski akupresurowe przeciw mdłościom. W aptekach dostępne są też leki antyhistaminowe blokujące receptory H1. Pozwalają one zmniejszyć lub wyeliminować nieprzyjemne objawy związane z chorobą. Leki dostępne są w postaci syropów, tabletek, pastylek do ssania, gum do żucia, a nawet lizaków. Niestety niektóre z nich mogą powodować senność lub uczucie splątania. Dlatego, zanim wybierzemy odpowiedni preparat, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy są dokuczliwe i trudno sobie z nimi poradzić „domowymi” sposobami.