Dbaj o zęby – chroń serce

Dbaj o zęby – chroń serce

Zaniedbane i chore zęby nie tylko szpecą i bolą, ale też zwiększają ryzyko wystąpienie wielu poważnych chorób.

Wszystkiemu winne są bakterie, które powodują stan zapalny tkanek przyzębia, czyli wszystkiego tego, co znajduje się wokół zęba. Taki stan zapalny bardzo szybko się rozprzestrzenia z jednego zęba na drugiego, a groźne drobnoustroje chorobotwórcze zaczynają krążyć w krwiobiegu.

Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia i Treponema denticola to trzy najgroźniejsze bakterie beztlenowe, które atakują nasze zęby. Wszystkie trzy są niezmiernie odporne, a przy tym również bardzo zjadliwe, bytują w zakażonych kieszonkach przy zębach i rozsiewają się po naszym organizmie przy każdym nacisku. Zawsze, kiedy żujemy gumę, jemy, a nawet gdy szczotkujemy zęby, wydostają się i rozsiewają, krążąc wraz z krwią po całym organizmie, przedostając się w ten sposób do innych organów.

Kiedy bakterie znajdą się w krwiobiegu, uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, co z kolei ułatwia odkładanie się na nich płytki miażdżycowej. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli na naszych zębach odkłada się kamień. To w nim znajdują się bakterie, które odnaleziono również w płytce miażdżycowej. Jak wynika z badań, mogą być one odpowiedzialne za odkładanie się jej na ściankach naczyń krwionośnych. Warto zatem wiedzieć, że już profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym, może zmniejszyć ryzyko miażdżycy, a w konsekwencji również zawału serca i udaru mózgu.

Przedostające się do krwiobiegu i tą drogą następnie do całego organizmu, mogą powodować również inne choroby układu sercowo-naczyniowego, między innymi chorobę niedokrwienną serca, zapalenie wsierdzia czy uszkodzenie zastawek.

Co więcej, choroby zębów i przyzębia mogą zaostrzać objawy i przebieg cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby nerek, a w skrajnych przypadkach być nawet bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego bardzo ważne jest nie tylko regularne kontrolowanie stanu zębów i w razie potrzeby wdrożenie leczenia, ale również profilaktyka oparta przede wszystkim na właściwej higienie jamy ustne i właściwej diecie.

Zęby należy myć nie dwa a trzy razy dziennie, powinno się to robić po każdym dużym posiłku, bardzo ważne jest również częste wymienianie szczoteczek, używanie nitek dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej i irygatorów. Trzeba pamiętać, że najwięcej szkodliwych bakterii gromadzi się właśnie między zębami, to właśnie tam zaczynają się najczęściej choroby zębów i przyzębia. Niestety większość z nas nie tylko nie umie właściwie myć zębów, ale też robi to zdecydowanie za rzadko i nie pamięta o usuwaniu resztek pokarmu z miejsc między zębami. Bardzo ważne jest również uświadomienie społeczeństwa o tym, że zdrowe zęby i dziąsła mogą uchronić przed licznymi zagrażającymi życiu chorobami.

Dziś niestety większość Polaków nie tylko nie odwiedza regularnie stomatologów, ale też nie dba też o właściwą higienę jamy ustnej.

kch/e-medycyna