Dni Walki z Gruźlicą i chorobami płuc

Dni Walki z Gruźlicą i chorobami płuc

Dni Walki z Gruźlicą i chorobami płuc

Pierwsze 10 dni grudnia jak co roku poświęcone jest chorobom płuc. Jak się okazuje problem jest ogromny, szacuje się bowiem, że na choroby przewlekle dróg oddechowych cierpi ponad 1 miliard osób na świecie (www.mz.gov.pl). Co gorsza eksperci w dziedzinie pulmonologii twierdzą, że do 2020 roku zachorowalność wzrośnie. Zagrażają nam przede wszystkim przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc oraz gruźlica. Już dziś zbierają one śmiertelne żniwa i są główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – POChP

Charakteryzuje się  głównie zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, u jej podłoża  leży proces zapalny oskrzeli i otaczającego je miąższu płuc.

POChP dotyka głównie nałogowych palaczy, zagrożeni są jednak również tak zwani bierni palacze oraz osoby narażone na wdychanie różnego rodzaju pyłów i gazów w miejscu pracy. Nie bez znaczenia jest również postępujące zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego.

Zaniepokoić powinien nasilający się kaszel, który występuje poza okresem przeziębienia i trwa kilka miesięcy. Atakuje najczęściej w godzinach porannych, a ulgę przynosi dopiero odkrztuszenie plwociny. Takie objawy są niestety bardzo często lekceważone, nazywane kaszlem palacza i uważane  za naturalną konsekwencję tego nałogu.  Tymczasem POChP to bardzo groźna choroba, która postępując stopniowo nieleczona prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej i śmierci w wyniku uduszenia się.  Aby zahamować jej postęp wystarczy natomiast wyeliminować czynnik,  który ją wywołuje i rozpocząć odpowiednią terapię farmakologiczną. Dziś możliwości diagnostyczne i lecznicze są ogromne, bardzo ważną rolę w walce z chorobą odgrywa jednak czas.

Rak płuc

Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Kiedyś choroba ta dotykała głównie mężczyzn, na przestrzeni lat tendencja ta uległa jednak zmianie. Odnotowuje się spadek zachorowalności u mężczyzn przy jednoczesnym wzroście u kobiet. Główną przyczyną choroby jest palenie tytoniu. 

Rak płuc rozwija się latami i bardzo długo nie daje żadnych sygnałów. Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija czasem nawet kilkanaście lat. Objawy choć charakterystyczne pojawiają się najczęściej już w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są minimalne. Chorzy najczęściej skarżą się na utrzymujący się przez wiele tygodni kaszel i duszność (uczucie braku oddechu). Objawem choroby może być również wszechogarniające osłabienie, krwioplucie, odksztuszanie krwawej lub brunatnej wydzieliny. Czasami u chorych pojawia się ból w klatce piersiowej, chrypa, zaburzenia połykania i ból barku. Wskazaniem do szerszej diagnostyki może być również trudne do wyleczenia zapalenie płuc. Niestety w objawowym stadium nowotworu rokowania  bardzo często są złe, wielu pacjentów nie nadaje się już do leczenia operacyjnego.

Chorobie można jednak zapobiec, a najlepsza formą profilaktyki jest rzucenie palenia.  Warto również wiedzieć, że im więcej czasu upłynie od zupełnego odstawienia papierosów, tym bardziej zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuca.

Gruźlica

Choroba przez lata zapomniana, uznawana za pokonaną, obecnie mimo szczepień i postępu w medycynie powróciła.

Większość z nas podczas swojego życia miała lub będzie miała kontakt z prątkami gruźlicy. Nie wszyscy jednak zachorują, o tym czy tak się stanie decyduje często kondycja naszego układu immunologicznego.  Zakazić możemy się przez bliski kontakt z osobą chorą i prątkującą, najbardziej narażone są zatem osoby mieszkające z chorym. Nie wykluczone jest jednak zarażenie się od osoby spotkanej przypadkowo, zwłaszcza jeśli ktoś kaszle nie zasłaniając przy tym ust.

Gdy gruźlica już zaatakuje, pojawia się osłabienie i uczucie ciągłego zmęczenia. Typowe dla choroby są nawracające stany podgorączkowe i nocne poty. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak kaszel, który początkowo jest suchy następnie mokry z odkrztuszaniem plwociny (w ostrym stadium choroby występuje plucie krwią). Zaniepokoić powinien również nagły niezwiązany z dietą spadek wagi i bóle w klatce piersiowej. Na zakażenie gruźlicą może wskazywać również wolny powrót do zdrowia po zapaleniu płuc. Każdy z wymienionych sygnałów powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Leczenie gruźlicy trwa długo i wymaga współpracy chorego z lekarzem, jednak dziś dzięki rozwojowi medycyny choroba jest całkowicie uleczalna.

Częste choroby płuc to również mukowiscydoza, astma, rozstrzelenie oskrzeli oraz rozedma płuc. W przypadku tych schorzeń istotna rolę odgrywają czynniki genetyczne.  Wszystkie są również chorobami przewlekłymi, nie istnieje zatem możliwość całkowitego ich wyleczenia. Dzięki medycynie można natomiast poprawić jakość życia chorych.   

Dni walki z gruźlicą i chorobami płuc to czas w którym powinniśmy uświadomić sobie jak ważny dla nas jest nie tylko zdrowy tryb życia, ale również profilaktyka i wczesna diagnostyka. W większości przypadków to właśnie wczesne wykrycie choroby daje możliwość jej całkowitego wyleczenia lub zahamowania rozwoju. 

Kch/e-medycyna.pl